Jeszcze 237 dni do F1 Grand Prix na Węgrzech 2019 Deutsch Deutsch | English English | Suomi Suomi | Polski Polski | Magyar Magyar

Wyniki 2006 Raport

Raport

Kubica sidmy na Węgrzech

Robert Kubica (BMW Sauber) zajął sidme miejscu w wyścigu o Grand Prix Węgier. Występ na torze Hungaroring był debiutem Polaka w Formule 1. Wygrał Brytyjczyk Jenson Button (Honda).

Dla Buttona to pierwsza wygrana w karierze (startował po raz 113.). Jako drugi zawody ukończył Hiszpan Pedro de la Rosa (McLaren), a trzeci był partner Kubicy ze stajni BMW Sauber Niemiec Nick Heidfeld.

Heidfeld zapewnił drużynie sześć punktw, natomiast Polak dodał dwa. Dało to awans ekipie BMW na piąte miejsce klasyfikacji najlepszych konstruktorw.

Pełen dramatycznych zwrotw sytuacji i niespodziewanych rozstrzygnięć wyścig na torze Hungaroring nie przynisł zmian w czołwce klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Zawodw nie ukończyli bowiem Hiszpan Fernando Alonso (Renaul), Niemiec Michael Schumacher (Ferrari) oraz Fin Kimi Raikkonen (McLaren).

Kubica znakomicie wystartował z piątego rzędu i zdołał awansować o jedną pozycję. Dwukrotnie miał jednak problemy z opanowanie wozu na śliskiej i mokrej nawierzchni. Musiał nawet zjechać do garażu by mechanicy naprawili uszkodzony bolid.

Od tego momentu jechał jednak bezbłędnie i wyprzedzał kolejnych rywali. W połowie dystansu przesunął się z 16. na sme miejsce. W tym czasie wypadkowi uległ Fin Kimi Raikkonen przy prbie wyprzedzania zderzył się z kierowcą teamu Toro Rosso Włochem Vitantonio Liuzzim. Obaj nie ukończyli zawodw.

Na 51. okrążeniu z toru wypadł mistrz świata Alonso. Przy zmianie opon z deszczowych na slicki (opony do jazdy po suchym torze) błąd popełnili mechanicy. Jedno z kł nie zostało dobrze przymocowane i Hiszpan musiał przerwać pogoń za prowadzącym Buttonem. Awarię tę wykorzystał Kubica, ktry awansował na sidmą pozycję.

Wydawało się, że Schumacher, ktry jechał wtedy w czołwce, odrobi stratę do Alonso w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Na dwa okrążenia przed końcem miał jednak problemy techniczne z bolidem i rwnież nie zdołał dojechać do mety.

Kubica ukończył zawody na sidmym miejscu. W końcwce wyścigu, mając już zaliczone dwa zjazdy do boksu, nie zdecydował się na zmianę opon z deszczowych na slicki i zaczął tracić dystans do młodszego z braci Schumacherw Ralfa (Toyota). Na kilka okrążeń przed metą Niemiec wyprzedził Polaka spychając go sme miejsce.

Awarii bolidu drugiego z Schumacherw pozwoliła jednak Kubicy powrcić na doskonałą, sidmą lokatę.

Żródło: ww2.tvp.pl