Jeszcze 315 dni do F1 Grand Prix na Węgrzech 2019 Deutsch Deutsch | English English | Suomi Suomi | Polski Polski | Magyar Magyar

Wyniki 2008 Raport

Raport

Życiowy sukces Kovalainena, jeden punkt Kubicy

Heikki Kovalainen odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w wyścigach Formuły Jeden! Swój życiowy sukces odniósł również mistrz serii GP2 z 2007 roku, Timo Glock z zespołu Toyota F1, który stanął na drugim stopniu podium. Robert Kubica ukończył wyścig na ósmej pozycji, a jego zespołowy partner - Nick Heidfeld, na dziesiątej.
"Witaj w świecie zwycięstw, to dopiero początek" - powiedział szef McLarena, Ron Dennis, swojemu kierowcy, Heikki'emu Kovalainenowi, gdy ten zmęczony i szczęśliwy zjeżdżał z toru Hungaroring w kierunku boksów. Fin po raz pierwszy w swojej karierze stanął na najwyższym stopniu podium w Grand Prix Formuły Jeden. Pierwsze zwycięstwo Kovalainena przyszło bardzo niespodziewanie...

Na starcie duet McLarena wyprzedził Felipe Massa (Ferrari) i wydawało się, że kolejny raz w tym sezonie odniesie pewne zwycięstwo. Niespodziewanie, na trzy okrążenia przed metą, jednostka napędowa Ferrari odmówiła posłuszeństwa i Felipe zatrzymał się na prostej startowej oddając jednocześnie zwycięstwo Kovalainenowi.

Zespołowy partner Heikki'ego, Lewis Hamilton, który większość wyścigu jechał przed Finem, na 41 okrążeniu miał kłopoty z lewą przednią oponą w swoim samochodzie i musiał zjechać na niezaplanowaną wymianę ogumienia, co kosztowało go spadek na piątą pozycję na mecie.

Wreszcie efekty przynosi pompowanie setek milionów dolarów w zespół Toyota F1. Dziś na drugim stopniu podium stanął Timo Glock, który popisał się bardzo dobrą jazdą, między innymi wyprzedzając na starcie Roberta Kubicę. Drugi kierowca japońskiej ekipy, Jarno Trulli, był siódmy.

Wyścig pod Budapesztem dobrze wspominać będzie również ekipa Renault - Fernando Alonso skutecznie bronił się przed atakami Hamiltona w końcówce wyścigu i na metę zameldował się jako czwarty. Drugie miejsce w wyścigu na Hockenheim wyraźnie dodało animuszu Nelsonowi Piquet'owi, który wygrał pojedynek z Jarno Trullim i dziś był szósty.

Niestety, 40 tysięcy polskich kibiców powróci do kraju z uczuciem niedosytu. Ekipa BMW Sauber zapowiadała walkę o miejsce na podium, ale w praktyce biało-niebieskim bolidom wyraźnie brakowało prędkości. Robert Kubica na starcie spadł na piątą pozycję i nie był w stanie nawiązać walki z czołówką kierowców. Dodatkowo, podczas pierwszego tankowania Polakowi nie zmieniono przednich opon w samochodzie - pewnie wkrótce dowiemy się dlaczego zespół zdecydował się na taki ruch. Nick Heidfeld obrał strategię jednego tankowania i wyścig ukończył na 10 miejscu, Kubica dojechał ósmy.

Żródło: f1ultra.pl