Strona sprzedaży biletów na Grand Prix Formuły 1 na Węgrzech
Deutsch Deutsch | English English | Suomi Suomi | Polski Polski | Magyar Magyar

 Wyniki 2009 Raport

Raport


Powrót mistrza - Hamilton pierwszy na Węgrzech

Lewis Hamilton został zwycięzcą tegorocznego Grand Prix Węgier, drugi linię mety minął Kimi Raikkonen - stara gwardia Formuły 1 wraca do gry. Na najniższym stopniu podium stanął Mark Webber, który awansował tym samym na pozycję wicelidera klasyfikacji mistrzostw świata. Robert Kubica był trzynasty.

Na starcie do wyścigu pierwszą pozycję obronił Fernando Alonso. Lewis Hamilton wykorzystał KERS i dostał się tuż za Hiszpana, jednak po raz kolejny nieco przedobrzył i spadł za Marka Webbera. Jednak najlepszy start należał do Kimiego Raikkonena, który z pozycji siódmej dostał się na czwartą. Jednak drobny uślizg doprowadził do minimalnego kontaktu z Sebastianem Vettelem, który przez to spadł kilka pozycji w dół stawki.

Niedługo po starcie Hamilton uporał się z Webberem i pozostało mu już tylko gonić Fernando Alonso. Ten jednak, jak się okazało, nie miał odegrać w tym wyścigu znaczącej roli – Hiszpan jako pierwszy zjechał do swoich mechaników po opony i paliwo. Niestety postój ten się nie udał – źle dokręcone zostało prawe przednie koło. Na powtórce widać było, jak mechanik próbuje dokręcić śrubę ręką, w chwili gdy lizak został podniesiony. Już wtedy luźny był „kołpak”, który odpadł na torze. Niedługo po nim odpadło również i koło. Alonso wprawdzie powrócił na tor, jednak nie zabawił na nim długo i wycofał się z wyścigu.

Niedługo po Alonso do mechaników zjechali również Webber i Raikkonen. Mechanicy Red Bulla założyli do samochodu Australijczyka twarde opony i… wypuścili go tuż pod Ferrari Kimiego, co groziło kolizją. Fin jednak wyprzedził Webbera i znalazł się na drugiej pozycji za liderem – Hamiltonem, który tankował okrążenie później.

Wraz z Hamiltonem w alei serwisowej zawitał też Nico Rosberg, który powrócił przed Markiem Webberem, ten jednak wykorzystując rozgrzane opony szybko odzyskał swoją pozycję. Na 25 kółku tankował lider mistrzostw świata, Jenson Button, który męczył się z ziarnieniem opon. Chwilę później problemy zgłosił Vettel. W boksie wymieniono mu nos i opony, jednak wciąż coś „nie grało” i Niemiec wycofał się z wyścigu.

W okolicy półmetka wyścigu Raikkonen tracił 6 – 7 sekund do Hamiltona, będąc nawet przez chwilę od niego szybszym. Wszystko jednak wyjaśniło się podczas drugiej tury postojów, kiedy to Fin miał problem z ruszeniem ze swojego stanowiska. Postój wydłużył się do niecałych dwunastu sekund. Po wyjeździe jego strata do Hamiltona wynosiła już 16 sekund i teraz Fin musiał martwic się o jadącego za nim Webbera, który miał miękkie opony i w ostatniej fazie wyścigu odrabiał nawet sekundę na okrążeniu. Lewis był niezagrożony.

Za podium znaleźli się kolejno: Nico Rosberg, Heikki Kovalainen, Timo Glock, Jenson Button i Jarno Trulli. Debiutant Jaime Alguersuari dojechał piętnasty, czyli przedostatni. Za nim był jego partner z zespołu Sebastien Buemi.

Żródło: f1ultra.pl


Inne lata:


86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19


Wyniki z
Z powrotem na poczštek strony