Strona sprzedaży biletów na Grand Prix Formuły 1 na Węgrzech
Deutsch Deutsch | English English | Suomi Suomi | Polski Polski | Magyar Magyar

 Wyniki 2010 Raport

Raport


Meta: Webber wygrywa, Vettel z karą

Mark Webber dzięki przejechaniu 43 okrążeń na miękkich oponach wygrał GP Węgier. Nawet przegrany start z Fernando Alonso nie przeszkodził Australijczykowi - Mark nie zjechał do boksw w okresie neutralizacji, potem szybko odskoczył Alonso i do końca pozostał na czele. Sebastien Vettel po głupim błędzie dostał karę przejazdu przez boksy i finiszował trzeci. Robert Kubica po raz drugi w tym roku nie zobaczył mety. Webber po czwartej wygranej w tym sezonie wrcił na czoło klasyfikacji kierowcw. Lewis Hamilton po awarii nie osiągnął mety.

Alonso znowu świetnie ruszył i wysunął się przed Webbera, ale Vettel spokojnie odjechał do przodu. Pietrow też wystartował rewelacyjnie i wyszedł na piąte miejsce. Kubica utrzymał sme miejsce, Barrichello znalazł się tuż za Polakiem. Button spadł na 14 pozycję.

Pietrow niedługo cieszył się piątą pozycją - po uślizgu tyłu spadł za Hamiltona. Alguersuari na drugim okrążeniu miał awarię silnika i zakończył jazdę. Schumacher zgłosił problemy z hamulcami. A tymczasem Vettel odjeżdżał Alonso w tempie sekundy na okrążenie. Kubica jechał na ogonie Rosberga, zaś Pietrow umacniał się na szstej pozycji.

Realizator pokazał, że na torze znalazł się fragment przedniego skrzydła, wezwano samochd bezpieczeństwa - i nagle nudny wyścig stał się dramatyczny. Wszyscy z czołwki rzucili się do boksw - poza Webberem i Barrichello. Vettel zorientował się za pźno i ściął kawałek trawki oddzielającej tor od pitlane.

Niestety postj był dramatyczny dla Roberta Kubicy. Polak po zmianie opon został wypuszczony przez mechanika prosto w bolid Sutila. Doszło do kolizji, bolid Roberta musiał zostać naprawiony i Kubica wcił na tor z okrążeniem starty. Po raz kolejny punkty przepadły.

Sutil już nie pojechał dalej, podobnie jak Rosberg - mechanicy nie dokręcili koła i Nico od razu je stracił. Po tych chaotycznych postojach prowadził Webber, ktry nadal nie zmienił opon. Drugi był Vettel, trzeci Alonso a czwarty Hamilton. Massa musiał czekać w kolejce na obsłużenie Alonso i spadł na piąte miejsce.

Szsty był Barrichello, ciągle jadący na twardych gumach, sidmy Pietrow, a kolejne pozycje zajmowali Hulkenberg, de la Rosa i Button. Webber zaczął odjeżdżać Vettelowi, ktry czekał na reakcję sędziw.

Najpierw jednak kary doczekał się Kubica - za kolizję otrzymał 10 sekundową karą stop and go, co jednak nie zmieniło już specjalnie jego pozycji. Jednocześnie Hamilton zwolnił po czym zaparkował przy trzecim zakręcie. Massa powrcił na czwarte miejsce.

Na 25 okrążeniu ogłoszono, że Vettel jest pod obradami sędziw - ale za zbyt odległą jazdę za Webberem podczas neutralizacji. Robert Kubica odbył karę, a potem jechał do garażu i zakończył tym samym pierwszą część sezonu.

Vettel otrzymał karę przejazdu przez boksy, a Alonso już wcześniej został poproszony o szybką ale rozważną jazdę. Massa też został poinformowany, że może wyprzedzić Niemca.

Wściekły Vettel wyjechał jednak po karze na trzeciej pozycji, przed Massą. Webber wiedział, że musi zdobyć jak największą przewagę nad Alonso i bił rekordy okrążenia. Australijczyk po kilku okrążeniach był już 20 sekund przed Fernanndo, co wystarczyło do komfortowego odbycia postoju, a Vettel doganiał Hiszpania.

Webber zatankował na 43 okrążeniu i bez problemu pozostał na prowadzeniu. Przez kolejne 27 okrążeń pozostało zastanawiać się, czy Alonso obroni się przed Vettelem.

Sebstian nie dał jednak rady Hiszpanowi, a do tego zaczął popełniać błędy. Na 60 okrążeniu Webber zdublował Schumachera - To było niezłe - oświadczył Mark przez radio.

Barrichello po zmianie opon też znalazł się za Schumacherem i ostro chciał się zrewanżować Niemcowi za 5 lat w Ferrari, ale Michael, wyraźnie wolniejszy, umiejętnie się bronił. W końcu Rubens podjął ryzyko i blokowany przez Niemca prześlizgnął się tuż przy ścianie oddzielającej tor od boksw - To było okropne, powinien dostać za to czarną flagę - krzyknął Brazylijczyk przez radio. Sędziowie orzekli, że zbadają incydent po wyścigu.

Webber pozostał na czele do mety. Drugi finiszował Alonso, ktry był bezradny wobec tempa Red Bulla, a trzeci i cały czas wściekły stanął na podium Vettel. Massa był czwarty, a Pietrow po wyścigu życia dojechał piąty. Punktowane pozycje uzupełnili Hulkenberg, de la Rosa, Button, Kobayashi i Barrichello.

Żródło: motoplaneta.pl


Inne lata:


86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19


Wyniki z
Z powrotem na poczštek strony